כאב גב - פריצת דיסק

כאב גב הוא הכאב הנפוץ בעולם.
כ-80% מהאוכלוסייה הבוגרת סובלים ממנו ברמות כאב שונות ולחלקם מדובר בפגיעה משמעותית באיכות החיים, בעלת משמעויות כלכליות והגבלה בפעילות היומיומית.
כאבי גב הוא אחת הסיבות העיקריות לפנייה לרופא ובלי ספק אחת העיקריות לפנייה לרפואה סינית.

מהם הגורמים לכאבי גב

   • פריצת דיסק.
   • כיווץ שרירים.
   • היצרות חוליות השדרה.
   • חוסר פעילות גופנית.
   • ישיבה ממושכת.
   • עודף משקל.
   • שרירי בטן חלשים.
   • קשת מותנית גדולה שגורמת ללחץ על העצבים הספינאלים .

כאב גב יכול להופיע על מגוון צורותיו החל מכאב חד ואקוטי עם הקרנות לרגליים ולישבן ( בלט דיסק/ פריצת דיסק) ועד לכאב כרוני, עמום שבא והולך לסירוגין.
הנפוץ ביותר הינו כאב שנגרם ממתח שרירי מה שקרוי "גב תפוס", ישנם גם כאבי גב שנובעים מהקרנה של איברים פנימיים כגון הכליות, מע' העיכול ועוד.

פריצת דיסק/בלט דיסק

בין חוליות עמוד השדרה ישנו סחוס שתפקידו למנוע חיכוך בין החוליות ולשמש כבולם זעזועים.
כאשר הדיסק נפרץ או בולט נוצר לחץ על עצב השת/ אישיאס/ סכיאטיקה שמעצבב את הרגליים ולכן נוצרת הקרנה,כאב עז, חולשה, נימול מהחוליה בגב ומטה (בהתאם למיקום הפגיעה).

פריצת דיסק יכולה להיווצר בגלל לחץ רב שנים על החוליות כתוצאה מהתנוונות, שחיקה או בגלל טראומה כגון חבלה.
המיקום השכיח ביותר לפריצת דיסק הוא בגב התחתון בין חוליות L3-L5 מפני ששם הלחץ על החוליות הוא הרב ביותר,בנוסף לגב התחתון נפוץ גם לראות פריצת דיסק/ בלט דיסק בחוליות הצוואר ואז ההקרנה תהיה לכיוון הכתף, זרוע ואצבעות הידיים.

ברפואה המערבית הטיפול יהיה לרוב בעזרת משככי כאבים ותרופות נוגדי דלקת( נורופן, וולטרן), לעיתים זריקת קורטיזון ובמקרים קיצוניים אף ניתוח.טיפול שמתגלה במקרים רבים כלא יעיל לטווח הארוך.
תשובה אופיינית שנשמע מרופא היא " אין מה לעשות, תנוח וזה יעבור לבד"

כאב גב - פריצת דיסק / רפואה סינית

את התשובה "תנוח, זה יעבור" לא תשמע ממטפל ברפואה סינית כי יש הרבה מה לעשות ובהחלט ניתן לעזור.

דיקור סיני הוכח מחקרית כטיפול היעיל ביותר במקרה של כאבי גב ובמחקר שנערך בקרב אוכלוסייה עם כאבי גב ופורסם במגזין היוקרתי Internal Archives of Medicine נמצא כי סדרת טיפולי דיקור סיני הביאה לירידה בתדירות כאבי הגב ולשיכוך כאב באופן מובהק, ולמעשה הטיפול בדיקור היה יעיל הרבה יותר בהשוואה לקבוצת ביקורת שקיבלה טיפול תרופתי.

דיקור סיני גורם לפיזור "התקיעות" שיוצרת את הכאב ומביא להקלה מיידית בעוצמת הכאב.

על מנת לקצר את זמן ההחלמה נהוג לשלב צמחי מרפא סיניים ,טווינה, מוקסה וכוסות רוח. קיימים צמחי מרפא בעלי יכולת הרפיית שרירים, שיכוך כאב ומניעתו במצבים כרוניים.
יתרון משמעותי נוסף של הטיפול ברפואה סינית הוא ההימנעות מטיפול תרופתי מזיק, מה גם שישנם אוכלוסיות שמנועות להשתמש במשככי כאבים כדוגמת קשישים(הנוטלים תרופות נוספות) או נשים בהריון.