הפרעת שינה ( אינסומניה)

"אני אוהב לישון
להיות תמיד בתוך חלום
אני אוהב לישון
וכך עובר לי כל היום"

לפחות 30% מהאוכלוסיה סובלים מהפרעות שינה (אינסומניה).כל בעייה בשינה מוגדרת כהפרעת שינה: בעיות בהירדמות, ברצף השינה, בכמות ואיכות שעות השינה וכן התנהגויות שחורגות מתחום הנורמה כגון : הליכה מתוך שינה וחלומות מטרידים.
השינה מושפעת מגורמים שונים כמו מתח נפשי, גיל(מעל גיל 50 איכות השינה נפגמת) חרדה, דיכאון, שינויים סביבתיים, קפאין, ויטמינים, חומרי טעם וריח, תרופות, גלולות, מתן שתן גיל המעבר ועוד.
אדם מבוגר זקוק, בממוצע, ל-4 עד 9 שעות שינה.

מחזורי שינה

בשינת לילה ישנם 5-6 מחזורי שינה, כל מחזור שינה נע משלב 1 , שמתאפיין בשינה קלה ובו ניתן להעיר בקלות את הישן ועד שלב 4, המתאפיין בשרירים רפויים, לחץ דם נמוך ושינה עמוקה מאד.
ישנו שלב נוסף המכונה REM )(Rapid Eye Movement בו קיימות תנועות עיניים ופעילות גבוהה של חשמל במוח.
החלימה מתרחשת ברובה בשלב 3 ו-REM וחלומות בעתה מתרחשים בשלבים 3,4.

במהלך הלילה ישנן התעררויות קלות, דבר הנחשב לחלק בלתי נפרד משנת הלילה.
חוסר שינה מהווה מטרד גדול מאד ומאיב על חיי היום יום, אנשים מסתובבים כזומבים,עייפים, עצבניים, לחוצים ומפחדים מהלילה.הטיפול המרכזי להפרעות שינה ברפואה המערבית מתבסס על תרופות כימיות, ממכרות ומזיקות.

הפרעת שינה – רפואה סינית

אינסומניה היא בראש ובראשונה תולדה של חוסר איזון בין היין ליאנג בגוף.(היין הוא אלמנט נקבי, פסיבי וחשוך והיאנג הוא אלמנט זכרי, אקטיבי ומואר).

באמצעות השינה אנו נכנסים לעולם היין, עולם התחושה והאינטואיציה אבל בשביל להיכנס לשם אנו צריכים מעבר חלק משלב היאנג לשלב היין ופה עיקר הבעייה.אורח החיים המערבי הוא אינטנסיבי, מהיר ומאוד יאנגי ,אין זמן לישון ולכן הפרעות השינה מאוד נפוצות.

כדי להשיג שינה טובה אנחנו זקוקים לנפש רגועה ומאוזנת
, ע"פי הרפואה הסינית משכן הנפש הוא בלב ומעוגן עם הדם.כאשר "איכות " הדם נפגעת, הנפש לא רגועה והשינה נפגעת.אפשר לראות זאת אצל נשים לאחר לידה שאיבדו דם רב וסובלות תקופה ארוכה מאינסומניה.

כאשר מגיע מטופל עם בעיות שינה, דבר ראשון אני עושה תשאול מעמיק בכדי להבין את שורש הבעייה, בנוסף אני נעזר בכלי אבחון של רפואה סינית שכוללים: אבחון דופק, לשון ובטן.לרוב הטיפול נעשה בעזרת צמחי מרפא סיניים, שידועים בסגולות שלהם לחזק את הדם והנפש.כמו כן, דיקור סיני, מהווה גורם משמעותי לאיזון בין היין ליאנג וליצירת הרמוניה בגוף.

לרוב הטיפול משולב עם המלצות תזונה, כמובן שזה אינדיבידואלי, למשל מטופל שמתלונן שחם לו וקשה להירדם אני אמליץ לו על מאכלים בעלי אנרגיה קרה כגון: חיטה, שעורה, אגס, אבטיח ותה ירוק ולהימנע ממזונות מחממים כחריף, שעועית שחורה, בשר בקר, אלכוהול וכו'.
באופן כללי אני ימליץ על מזונות המחזקים יין: שעועית לבנה, מאש, נבטים ושומשום שחור.
רפואה סינית עוזרת בטיפול להפרעות שינה (אינסומניה), אסור לאבד תקווה ולהתפשר על אורח חיים נטול שינה מספקת.
עצות לשינה טובה

להימנע מפעילות גופנית מאומצת וקפאין כמה שעות לפני השינה.
כשעה לפני השינה מומלץ להירגע,מדיטציה עוזרת, מעט רעש, בלי טלוויזיה.

דברו איתי

אצלנו רואים בזמינות ויעילות שירות הלקוחות שלנו מטרה עליונה. מוזמנים לפנות  לכל שאלה או הבהרה ואחזור אליכם במהרה

חיפוש
דילוג לתוכן