נזלת אלרגית – קדחת השחת – סינוסיטיס

נזלת אלרגית

נזלת אלרגית היא נזלת שופעת, מימית המלווה בהתעטשויות רבות, גרד, התקררויות חוזרות ולעיתים קרובות גם עיניים אדומות ומגרדות.
הגורם לנזלת ולתופעות הנלוות הוא חשיפה לחומרים הגורמים לתגובה אלרגית בריריות האף, גנטיקה, תזונה לקויה וחולשה במערכת החיסון.
החומרים האלרגנים הנפוצים הם: אבקנים ( זית, פקאן דשא, ברוש ולענה ), קרדית הבית, פרוות חיות ( האלרגיה היא לחלבון המופרש מהעור ולרוק החיה ), עשן, תכשירי קוסמטיקה, דלקים ועוד.
נזלת אלרגית מתחילה, לרוב, סביב גילאי 15-20 וכ-15% מהאוכלוסייה סובל ממנה בדרגה זו או אחרת.
נזלת אלרגית ובאופן כללי אלרגיה, מתפתחים כתוצאה מאינטראקציה בין האלרגן ( החומר שגורם לאלרגיה ) לבין נוגדן שקרוי IgE , התהליך מתרחש על גבי תאי מאסט המצויים , במקרה של נזלת אלרגית, ברירית האף.תאי המאסט משחררים היסטמינים הגורמים לנזלת האלרגית. התהליך מתרחש תוך דקות מרגע החשיפה לאלרגן.

קדחת השחת ( נזלת אלרגית עונתית )

קדחת השחת היא נזלת אלרגית המתרחשת באביב ובסתיו, התופעות האלרגיות מתחילות עם הופעת הפריחה בין פברואר למרץ.
קדחת השחת היא אלרגיה לאבקות צמחים/עצים הנישאות באוויר.
גורמי האלרגיה העיקריים הם: עץ הזית, ברוש, פקאן, דגנים, לענה ודשאים.
קדחת השחת היא מטרד רציני מאוד לסובלים שבא לידי ביטוי בכל התסמינים של נזלת אלרגית ובנוסף: עקצוץ בגרון, אקזמה, חוסר שקט, סחרחורות הפרעות שינהאסטמה וחוסר תיאבון.
מקורו של השם קדחת השחת ( נקרא גם קדחת אביבית , Hay Fever ) נעוץ בכך שהרבה מאוד מהחולים בעבר היו חקלאים שסבלו בעונת הקציר.

סינוסיטיס

הסינוסים ( גתות האף ) הם חללי אוויר הממוקמים בעצמות הגולגולת בקדמת הראש, תפקידם להקטין את משקל הגולגולת ולהוות מעין תיבת תהודה ( לכן שמצוננים הקול נשמע אחרת ).הסינוסים מצופים בריריות ומתנקזים לאף, ללוע ולגרון.
קיימים 4 זוגות של סינוסים: מקסילריים- מתחת לארובות העיניים, פרונטליים – מעל העיניים, אתמואידים – מאחורי האף, ספנואידים – מאחורי הסינוסים האתמואידים.
סינוסיטיס הוא זיהום, לרוב דלקתי של הסינוסים הגורם כאב עז עד כדי חוסר יכולת להזיז את הראש. הזיהום נגרם בגלל סתימת המעברים של הסינוסים לחלל האף שלא מאפשר ניקוז של ההפרשות ( לרוב נזלת ).
סיבות נוספות לסתימת הסינוסים יכולות להיות: אלרגיה – שגורמת להתנפחות הרירית.פוליפים – רירית טבעית שצומחת בסינוסים עד לחסימתן.גידולים – לרוב גידול שפיר שדורש התערבות כירורגית.
סינוסיטיס נפוץ בקרב 4% מהאוכלוסייה והשכיחות עולה אצל הנוטים להתקררויות, שפעות, נזלת אלרגית, נזלת כרונית וכו'.בשל הקרבה של הסינוסים לאיברים בראש ( מוח, עיניים, שיניים ואוזניים ) צריך לטפל בבעיה ולא להזניח מחשש לסיבוכים.
סינוסיטיס מאובחן ע"י רופא אא"ג מתוך תלונות המטופל: אף סתום, כאבים באזור הסינוסים והפרשה נזלתית, מוגלתית עם ריח רע מהאף.
בנוסף ניתן להסתכל לתוך האף ולבצע צילומי רנטגן, CT .
דרכי הטיפול : תרופות לפתיחת מעברי האף, שטיפות במי מלח, אנטיביוטיקה וניתוח במקרה שהסינוסים חסומים.

הטיפול המערבי בנזלת אלרגית

הטיפול מתחלק לטיפול מניעתי ולטיפול תרופתי.
טיפול מניעתי – לא להימצא באזורים עם גורמים אלרגניים.טיפול מניעתי נוסף הוא באמצעות חיסונים שבו מחדירים לגוף,במנות הולכות וגדלות, את האלרגן. המטרה היא שהגוף ילמד להתמודד עם התוקף.שיטה זו שרויה במחלוקת, יש כאלו שיגידו שהיא עושה פלאים ולעומתם לרבים אחרים היא כלל לא משפיעה.הטיפולים הם ארוכים ( לפחות מס' חודשים ), יקרים ולא נעימים.
טיפול תרופתי – מגוון ומשתנה בין אחד לשני בהתאם לחומרה ולסף העמידה מול המטרד.
התרופות הנפוצות הן:
תרופות מקומיות : שלל תרסיסי אף, טיפות עיניים ותרופות מונעות גודש ( ע"י כיווץ כלי הדם ברירית האף ) שתופעות הלוואי שלהן הוא יתר לחץ דם.
אנטי היסטמינים : מטרתן להפחית את תגובת האלרגיה ע"י מניעת שחרור היסטמינים .תופעות הלוואי הן: עייפות, כאבי ראש ובחילות. תרופות נפוצות : לורסטין, אהיסטון ופנסטיל.
סטרואידים : ניתנים בזריקות, כדורים או משאפים. תפקידם להפחית את התגובה הדלקתית, משתמשים בהן לרוב שיש אסטמה ברקע.תופעות הלוואי הן רבות : פגיעה במערכת החיסון, שיעול, השמנה, פגיעה בבלוטת האדרנל ועוד.
אנטיביוטיקה : נלקחת במידה והנזלת התפתחה לזיהום, כמו במקרה של סינוסיטיס.

נזלת אלרגית – קדחת השחת – סינוסיטיס – רפואה סינית

נזלת אלרגית נגרמת, עפ"י רפואה סינית, מחולשה של מערכת החיסון ( צ'י המגן), ראה אסטמה. מערכת החיסון נשלטת ע"י הכליות והריאות, חולשה שלה מאפשרת לפתוגן מסוג רוח-קור לחדור לאף ולהתחיל בתהליך האלרגיה.
סינוסיטיס הוא פתוגן רוח-קור שהפך, עקב החסימה בסינוסים, לרוח חום. נזלת היא לחות שמקורה בחולשה של הטחול.
רפואה סינית לא הכירה בחיידקים ובווירוסים מפני שלא הייתה לה את היכולת לראות אותם, אבל הייתה ההבנה שישנו גורם פתוגני למחלה, הגורמים הפתוגנים הם: רוח קור, רוח חום, חום, קור, יובש ולחות.

הטיפול בנזלת אלרגית כרונית שונה במהותו מהטיפול בנזלת אלרגית עונתית ( קדחת השחת ) . במצב הכרוני יש צורך בחיזוק של מערכת החיסון ובזמן ההתקף צריף לטפל בסימפטומים.
רפואה סינית מטפלת ע"י דיקור סיניצמחי מרפאתזונה סינית, ולעיתים קרובות גם בכוסות רוח ומוקסה.
אסטרטגיית הטיפול נקבעת לאחר אבחנה מדוקדקת ( אבחנת דופק, לשון, בטן, גוף ותשאול) ואין טיפול זהה. תזונה סינית משמעותית מאוד במצבים של חולשת הטחול ומומלץ להפחית בצריכה של מזונות עתירי לחות כגון: מוצרי חלב פרה, בוטנים, מטוגנים, סוכרים פשוטים וקמח לבן.

דיקור סיני וצמחי מרפא סיניים מצוינים להפסקת הנזלת, העצבנות, הגרד באף ולעיניים הצורבות.
במקרה של נזלת עונתית ( קדחת השחת ) מומלץ להגיע לפני העונה " הבוערת " על מנת לקבל טיפול מונע.
רצוי להתרחק מקרבת האלרגן ( גורם האלרגיה ) עד כמה שניתן ושטיפת האף במי מלח מקלה על הצינון.

הטיפול הוא אפקטיבי מאוד וניתן לראות תוצאות לאחר מספר מועט של טיפולים.

המטרה הסופית של הטיפול היא למגר את הבעיה לצמיתות ולא להסתפק בשיפור התסמינים בלבד.

דברו איתי

אצלנו רואים בזמינות ויעילות שירות הלקוחות שלנו מטרה עליונה. מוזמנים לפנות  לכל שאלה או הבהרה ואחזור אליכם במהרה

חיפוש
דילוג לתוכן