רפואה משלימה

כוסות רוח

כוסות רוח היא טכניקה טיפולית עתיקה הנפוצה בתרבויות רבות.
הטיפול מתבצע ע"י יצירת ואקום במקום הרצוי בעזרת בערה/ שימוש במשאבה, בכוס זכוכית או פלסטיק.
הואקום יוצר גודש מקומי של דם ואנרגיה באזור הרצוי וגורם להאצת ההחלמה.
מצוין לשיעול, נזלתאסטמה, שרירים תפוסים/מתוחים, נקעים, שפעת בשלב ההתחלתי ועוד.
מצוין בשילוב עם דיקור סיני – קודם מחדירים את המחט ומעליה שמים את הכוס, שילוב זה מגדיל את יכולת הריפוי.

מגנטותרפיה

שיטת טיפול אלטרנטיבי ( רפואה משלימה ) המצויה אלפי שנים בתרבויות רבות, יעילה לשימוש במגוון בעיות. במחקרים הוכח ששדה מגנטי המוצמד לאזור מסוים בגוף משפר את זרימת הדם וחילוף החומרים ומאיץ קצב החלמה.

עיקרון הפעולה של המגנטותרפיה מבוסס על כך שלכל תא בגוף יש שדה אלקטרומגנטי ובעידן הטכנולוגי המתפתח היציבות של שדה מגנטי זה מופרת בעיקר עם השימוש בפלפונים, מחשבים נישאים ועוד, ויש צורך לאזן אותה. זהו תפקידו של המגנט.

מצד שני, כמו שמגנטים יכולים לעזור כך הם יכולים גם להרע משום שלכל מגנט יש קוטב שלילי וקוטב חיובי שתפקידם וגם עוצמתם שונים ולכן כדאי להתייעץ במטפל שבקיא בתחום. אנרגיה מגנטית שלילית מגבירה חמצן לתאים, מפחיתה צבירת נוזלים, נלחמת בדלקות, מקלה על כאב, תורמת להגיון מחשבתי, מפחיתה מאגרי שומן… אנרגיה מגנטית חיובית מגבירה ערנות, מגבירה צבירת נוזלים, מגבירה כאב, ומייצרת אנדורפינים… השימוש העיקרי של המגנטותרפיה הינו הקלה וריפוי של כאבים.

לרוב מניחים את המגנטים על נקודות דיקור או נקודות כואבות בגוף, המטופל יכול לקחת את המגנטים לביתו ובכך להגביר את יכולת הריפוי, בדרך כלל מתלווה הטיפול לטיפולים נוספים( הנפוץ שבהם הוא דיקור סיני) אך הוא בהחלט יכול להוות טיפול בפני עצמו.

אלקטרו - אקופונקטורה

שיטה חדשה יחסית, המהווה מפגש בין רפואה סינית ( רפואה משלימה ) לרפואה מערבית, בה מעבירים זרם נמוך בתדר משתנה בנקודות הדיקור.
נפוץ לשמוש לטיפול בכאבים כדוגמת :פריצת דיסקפציאליס, כאבי ראשדלקת פרקים,כאבי שיניים, שיתוק שרירים , שבץ מוחי וסכיאטיקה.
השילוב בין דיקור סיני לזרם החשמלי מתברר כשילוב מוצלח ובעל ערך טיפולי גבוה.ניתן להשתמש גם ללא דיקור סיני.הטיפול באלקטרו-אקופונקטורה מספק שיפור מהיר והאפקט הטיפולי נשמר לתקופה ארוכה, בונוס נוסף של הטיפול הוא אלחוש עצבי, דבר שמקל על הכאב.

נרות הופי

נרות הופי הינו טיפול אלטרנטיבי עתיק יומין שהיה נהוג בקרב האינדיאנים משבט ההופי.
קיימים סוגים רבים של נרות הופי הנפוצים שבהם עשויים פשתן ספוג בדונג טבעי, דבש ושמנים ארומתרפיים.
הטיפול מתבצע בהחדרת צד אחד של הנר לאוזן, בצורה עדינה ושטחית, ובהדלקת הצד השני. פעולה זו גורמת שאיבה עדינה בתוך האוזן שעוזרת בהפחתת כאב, ריפוי דלקות, תחושת ואקום באוזן, עודפי שעווה ונוזלים.

מוקסה

המילה מוקסה לקוחה מהמילה היפנית Mogusa שמשמעותה צמח לבעירה. את המוקסה מכינים מצמח הלענה Artemisia Vulgaris שהיא קרובת משפחה של צמח השיבא Artemisia Absinthium .
המוקסה ,הידועה כצמח מרפא יאנגי , הינה שיטת חימום המהווה חלק בלתי נפרד מהרפואה הסינית.
יכולה לעמוד כטיפול בפני עצמו או כתוספת לשיטות טיפול אחרות (בעיקר עם דיקור סיני).
החימום מתקבל ע"י שרפת צמח הלענה ברמות עיבוד שונות, על פי האפקט הרצוי. ישנן צורות רבות לשימוש במוקסה , הידועה מכולן היא שימוש ב"מוקסה סטיק" –זהו נייר אורז שמולא בתערובת של עלי לענה טחונים ביחד עם סיבי כותנה.ניתן גם לשים את התערובת ישירות על האזור הרצוי.


המקומות השכיחים ביותר לשימוש במוקסה הם לאורך המרידיאנים, על נקודות דיקור ועל אזורים רגישים.


שימושים עיקריים במוקסה -חימום, ייבוש לחות ובצקות, חיזוק איברים פנימיים, בעיות גניקולוגיות, חיזוק אנרגיה וטיפול יעיל בכאבי שלד-שריר.
המוקסה אינה מתאימה לכל אחד, אך בשימוש מושכל היא מחוללת פלאים.

דיקור קרקפת

שיטת טיפול המשלבת תיאוריות וטכניקות שמקורן בשיטות ריפוי עתיקות : רפואה משלימה , רפואה סינית ( דיקור סיני ) עם ידע פיזיולוגי ואנטומי עדכניים של מערכת העצבים.
הטיפול מתבצע ע"י החדרת מחטים סיניות, דקות וחד פעמיות, לאזורים ספציפיים בקרקפת, הידועים כאזורי שליטה של המוח, על מנת ליצור גירוי עצבי באזורי הגוף הרצויים לנו.
הדיקור אינו כואב, מתאים לכל גיל, למעט תינוקות, וניתן לשלבו כמעט בכל טיפול.
מצוין להפרעות תחושתיות בגפיים מנימלול ועד שיתוק, כאבי ראשכאבי גבשבץ מוחי ,פציאליסהפרעות שינה, בעיות מנטליות ורגשיות…
דיקור קרקפת מתבצע על ידי מטפל מנוסה ולאחר אבחון יסודי

אוריקולותרפיה(דיקור האפרכסת)

שיטת טיפול אלטרנטיבי המבוססת על כך שהאוזן היא איבר סומטוטופי (איבר המשקף את כל הגוף בדומה לכף הרגל, כף היד,העין…) .
מתוך כך, גירוי של האפרכסת יגרום לשינויים בכל הגוף.
הטכניקה מבוססת על החדרת מחטים זעירות/מגנטים/העברת זרם נמוך/גרנולות באזור המשקף את הפתולוגיה (בדרך כלל יהיה האזור גם רגיש למגע).
שיטת הטיפול הזו מתאימה כמעט לכל בעיה אך השימוש העיקרי בה הוא לכאבי שריר-שלד כרוני או אקוטי, לבעיות פסיכיאטריות כגון חרדות, דיכאון אינסומניה וגמילה.
ניתן גם להשאיר את המחטים על אוזן המטופל למספר ימים ובכך להגדיל את הערך התרפויטי של הטיפול.

עיסוי רפואי

שיטת טיפול אלטרנטיבי ( רפואה משלימה ) המבוצעת עם שמנים בטכניקות שונות של לחיצות, טלטולים ולישה.
העיסוי משפר את זרימת הדם, קצב חילוף החומרים, האנרגיה וניקוז נוזלי הלימפה בגוף ובכך גורם לתחושת חיוניות רבה יותר. בשילוב שמנים אתריים אפשר להתמקד במטרה ספציפית , כך למשל קמומיל מרגיע ומאלחש, אנגליקה משפרת את מערכת החיסון ועוד.
מצוין לשרירים תפוסים והרגעת מתחים.

חיפוש
דילוג לתוכן